Analýza tržních cen u developerských projektů – díl 2. – Marketing pro developery – Martin Diblíček
Image by dimitrisvetsikas1969 on Pixabay
Analýza tržních cen u developerských projektů – díl 1.
1. 3. 2019
Marketing pro developery - Image by Michael Gaida
Analýza tržních cen u developerských projektů – díl 3.
14. 3. 2019

Analýza tržních cen u developerských projektů – díl 2.

Image by dimitrisvetsikas1969 on Pixabay

Image by dimitrisvetsikas1969 on Pixabay

V minulém díle článku analýza tržních cen u developorských projektů jsem se zabýval výpočtem tržní ceny nemovitosti v developerském projektu na základě nabídkových cen. To jsou ceny nemovitostí, které pochází z veřejně dostupných dat, obvykle realitních serverů. Ze zkušenosti jsou tyto ceny v závislosti na lokalitě a místu navýšeny o několik procentních bodů. Druhým typem dat pro stanovení tržního odhadu jsou transakční ceny. Ty vychází přímo z cen, které najdeme v nabývacích titulech na katastru nemovitostí a o těch bude dnešní článek.

Medián a průměr

Report transakčních cen, ke stažení níže, obsahuje pojmy jako medián a průměr. Co znamená odborně matematicky medián a co je definice průměru je nejlépe popsané na Wikipedii.  Velmi zjednodušeně jsem popsal jejich definice obou, které mi přijdou nejsrozumitelnější:

  • Medián je prostřední cena skupiny cen bytů. Tzn. že porovnávaných bytů má hodnotu větší než medián a druhá polovina porovnávaných bytů má hodnotu menší než medián.
  • Průměr je součet všech cen bytů vydělený jejich počtem. 

Data s nejvyšší možnou přesností

Data v reportu transakčních cen jsou naprosto přesná a přesnější na trhu nenajdete. V reportu transakčních cen najdete tyto informace: 

  • adresa bytového domu
  • datum vkladu nabývacího titulu do katastru nemovitostí
  • velikost bytu v m2
  • číslo bytu
  • cena nemovitosti z nabývacího titulu

Výpočet z transakčních cen

Cena stanovena na základě transakčních cen za jeden metr čtvereční vychází na 39 593 Kč. Celkově za byt 55m2 to dělá částku 2 177 615 Kč. Dle nabídkových cen vychází byt 55m2 ve stejné lokalitě na částku 47 525 Kč/m2, tedy celkem 2 613 855 Kč za bytovou jednotku. Rozdíl mezi oběma odhady činí 436 240 Kč. 

Analýza v PDF ke stažení.

V posledním článku vysvětlím, jak se s tímto vysokým rozdílem mezi oběma odhady vyrovnat a také jakým způsobem se stanoví správná tržní hodnota bytu 2+kk o výměře 55m2. 

Pěkný den přeje!

Martin