Analýza tržních cen u developerských projektů – díl 1. – Marketing pro developery – Martin Diblíček
Start podpory projektu Rezidenční domy U stadionu
22. 2. 2019
Image by dimitrisvetsikas1969 on Pixabay
Analýza tržních cen u developerských projektů – díl 2.
6. 3. 2019

Analýza tržních cen u developerských projektů – díl 1.

Image by dimitrisvetsikas1969 on Pixabay

Image by dimitrisvetsikas1969 on Pixabay

Prodejnost nemovitosti v developerském projektu ovlivňuje primárně jeho umístění. Jsou totiž lokality, které ani nejlepším marketingem nejsme schopni proměnit v místa, kde by chtěl bydlet každý. Lokalita ovlivňuje prodejnost nemovitosti v první řadě. Druhým faktorem, který ovlivňuje prodejnost nemovitosti je cena a právě na ni bych se dnes zaměřil.

Rád bych se rozepsal o typech odhadů a jejich využití, ale k účelu stanovení reálné tržní hodnoty u nemovitosti postačí využít srovnávací metodu. Protože nejde popsat odhad bytu, domu nebo pozemku v jednom článku, tak se dnes podíváme na komoditu nejrozšířenější a tou je byt.

Vhodně zvolený nástroj

V první řadě je třeba zajistit si aplikaci, která Vám pomůže data z trhu “posbírat”. Na trhu je jich několik a najít si je můžete na Google . Já osobně používám nabídkové a transakční ceny z Cemapu.

Nabídkové ceny aplikace sbírá z realitních serverů a ukládá je do své databáze. Uchovávají se zde údaje o dispozici bytu, umístění v patře, adrese, ceně a její případně změně směrem nahoru nebo dolu.

Transakční ceny jsou data, která se dostávají do aplikace přímo z nabývacích titulů, které jsou zavkladované do katastru nemovitostí.

K dispozici jsou oba typy dat za několik let zpětně, což je skvělé v případě, že chcete sledovat trend vývoje cen nebo vývoj počtu bytů v lokalitě.

Vzorová analýza bytu

Pojďme se podívat na vzorový odhad bytu v nově připravovaném projektu v centru Olomouce. Cílem zadání je nastavit cenu u bytu 2+kk, 55m2, v osobní vlastnictví s balkonem, ve druhém nadzemním podlaží.

Proklikejte si analýzu na obrázcích nebo si ji stáhněte celou v PDF.

Výsledná cena 1m2 bytu vychází na 47 525 Kč. Je to málo nebo hodně? Co myslíte?

Příští týden vám přiblížím, jak do odhadu zakomponovat ceny z katastru nemovitostí (ceny transakční). 

Pěkný víkend všem!

Martin